top of page
Szukaj

Nowy sezon 2023 na Farmie


Idzie nowe…

Samce czy samice? Reprodukcja zwierząt innych niż ssaki przykuwa uwagę niektórych ludzi, ponieważ zwykle są to procesy unikalne. Ślimaki mają uderzający wygląd, ale ich nawyki rozrodcze są również rzadkie. Jednym z kluczy do przetrwania ślimaków w czasie są cechy ich procesu rozmnażania.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o tych lądowych mięczakach ślimakowych, jest to, że większość z nich to hermafrodyci. Hermafrodyta nazywa się każdy organizm, który ma męskie i żeńskie narządy rozrodcze i dlatego może wytwarzać zarówno jaja, jak i plemniki. To tak, jakby ślimaki były samcem i samicą w tym samym czasie. Są jednak wyjątki. Ślimaki z rodziny Pomatiidae różnią się od swoich krewnych tym, że mają oddzieloną płeć, to znaczy każdy ślimak jest samcem lub samicą w zależności od narządów rozrodczych, które posiada. Stosunkowo łatwo rozpoznać płeć, ponieważ u gatunku występuje dymorfizm płciowy: skorupa samców jest mniejsza od samic.

Większość ślimaków lądowych to hermafrodyty, ale niektóre ślimaki nie mają tego atrybutu, szczególnie niektóre ślimaki słodkowodne, takie jak ślimaki jabłkowe i Periwinkle. Te dwa rodzaje ślimaków nadal mają oddzielne osobniki męskie i żeńskie.


Zaloty

Akt kopulacji poprzedza tak zwany rytuał zalotów. Zaloty mogą trwać nawet do kilku godzin. Polega to na krążeniu ślimaków wokół siebie i dotykaniu czułkami w okolicach otworów płciowych. Poprzez zaloty dochodzi do ich pobudzenia, dzięki czemu miłosne strzałki (chitynowe lub wapienne struktury) stają się widoczne. Strzałki te pozwalają na ułożenie otworów płciowych blisko siebie. Ślimaki przebijają swoje ciała strzałkami, a podczas ich wystrzału dochodzi do kopulacji. Kopulacja również może trwać do kilku godzin. W trakcie kopulacji początkowo zwierzęta poruszają się naprzemiennie, przybliżając się i oddalając od siebie. Po pewnym czasie zastygają w bezruchu, a poprzez przedsionki płciowe możliwe jest przeniesienie spermatoforu (plemników otoczonych osłonką) do torebki nasiennej. Po kilku godzinach ślimaki zlizują śluz i umieszczają go w tylnej części ciała. Następnie zaczynają się ponownie poruszać względem siebie. W końcowym etapie kopulacji rozdzielają się z nowym dla siebie zestawem spermatoforów.

Więcej ciekawostek o rozmnażaniu ślimaków możecie przeczytać na naszym blogu Wiecie co było pierwowzorem strzały Erosa? – HelixFarm

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page