top of page
Szukaj

Co piwo i kawa mają wspólnego z domowymi sposobami na ślimaki?

Pomimo, że my w @helixfarm hodujemy ślimaki to jednak wiemy, że mogą one być niezłym utrapieniem na naszych ogródkach czy grządkach.

Ślimaki uwielbiają wilgoć, zacienione miejsca i deszczową pogodę. Lubią się chować, dlatego wysoka trawa czy zakamarki to ich kryjówki. Skutkami ich pojawienia się i żerowania są spore i nieregularne dziury na liściach – przeważnie tych dolnych. Ślimaki niszczą rośliny i ich korzenie, pozostawiając charakterystyczny śluz. Bywa, że ślimak jest w stanie zjeść całą roślinę do nasady jej korzeni.

Najgorzej, gdy trafią nam się ślimaki nagie – one niestety żerują w nocy, także o poranku, pijąc więc poranną kawę w ogrodzie, możemy być niemile zdziwieni. Jak mówi stare porzekadło, przezorny zawsze zabezpieczony i tak też jest w przypadku ślimaków. Musimy zatem zachować porządek w naszym ogrodzie: kosić systematycznie trawę, sprzątać leżące gałęzie, wyrywać chwasty, tak aby ślimaki nie miały gdzie się schować. Ze swojego ogrodu usuwamy szczególnie pokrzywy. W słoneczne dni warto przekopywać rabaty, aby wydobyć na powierzchnię jaja ślimaków, które po prostu wyschną i nie wykluje się z nich żaden szkodnik.


Zanim jednak sięgniemy po środki chemiczne warto skorzystać z ekologicznym, domowych sposób na ślimaki.

A więc najpierw piwo. Jest niezwykle skuteczne w walce z nadmierną ilością głodnych ślimaków. Są one wręcz smakoszami tego trunku. Tam, gdzie zauważymy ślady ich żerowania, warto wkopać słoik lub innym pojemnik poniżej 1 cm powierzchni, z 1/3 zawartości bursztynowego trunku. Ślimaki zwabione zapachem, niczego nieświadome, podpełzną bardzo blisko naszej pułapki i w nią wpadną. I już się z niej nie wydostaną. Słoik musi być na tyle wysoki, aby jego ścianki uniemożliwiły ślimakom ucieczkę. Pułapkę warto opróżniać codziennie, a jeśli mamy sporą powierzchnię, to takich słoików postawmy kilka.

No a teraz kawa, która jest dobrym i wartym uwagi sposobem na pozbycie się ślimaków. Należy opryskać rośliny rozcieńczoną kawą, której aromat nie jest lubiany przez mięczaki.

Można również skorzystać z posiadania naturalnego wroga w naszym ogrodzie. Dobrze zadbać o to, aby w naszym otoczeniu zagościły ptaki, ropuchy, myszy, jeże czy jaszczurki. Warto sadzić rośliny, z których zwierzęta zimą stworzą sobie stołówkę, np. berberysy czy głóg jednoszyjkowy.

Innym rozwiązaniem będzie pułapka z desek – pułapka ta polega na poukładaniu starych desek tak, aby pod nimi stworzyć wilgotne i zacienione kryjówki dla ślimaków. Oczywiście musimy zostawić pod nimi przynętę w postaci np. liści sałaty. W takich miejscach ślimaki będą szukały schronienia i zaczną złazić się do środka. Codziennie i systematycznie wybieramy ślimaki z kryjówki-pułapki i wywozimy je w miejsce, gdzie nie narobią szkód.

I na koniec warto w swoim ogrodzie posadzić rośliny, których ślimaki zwyczajnie nie znoszą. Do takich roślin należą: cebula, czosnek, trybuła ogrodowa, gorczyca, szałwia lekarska i majeranek. Wzbogaćmy swoje rabaty w te rośliny, a ślimaki winny się trzymać z daleka.

@helixfarm życzy udanego piwka ze ślimakami :~)

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page